Для належного вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 р-х у Віньковецькому районі встановлено пам'ятник.

На підвіконні палахтить
Скорботи полум’я священне
То свічка пам’яті горить
За всіх безвинно убієнних

“Всіх сліз земля ще не ввібрала”

“Всіх сліз земля ще не ввібрала”
до 75-річчя Голодомору 1932-1933 років


У 2008 році Україна відзначатиме свої найтрагічніші роковини -75-річчя Голодомору 1932-1933 років. Світова історія досі не знала такого жахливого винищення народу, яке на сьогодні з повним правом можна назвати геноцидом - злочином проти людства. 1933 рік - незагоєна рана України. Її народ нищили фізично і духовно, і навіть важко уявити, скільки сили йому знадобилося, щоб вижити, вистояти, не зникнути з лиця землі...
Маленька, тендітна жіночка, якій незабаром виповниться 87 років, із слізьми в очах розповідала про своє важке сирітське життя при живому батькові. Маленьку Юлю виховували бабця, рідний дядько, якого вона звала батьком і його дружина. Виховували її і привчали до праці. З раннього дитинства вона знала, що за непослух буде покарана.
Коли настали часи розкуркулення, названого батька забрали в тюрму на 8 років за те, що він невчасно здав пшеницю. їх з хати виселили і вважали ворогами народу. За допомогу, надану їм, людей карали. Юлія Іванівна плачучи розповідала, як вона бідувала, наймитувала, голодувала. До сьогоднішнього дня пам'ятає гнилу картоплю, воронячі яйця, борщ із зелених яблук. За все життя вона не відчула материнської ласки, ніхто її не захистив, не пожалів.
У жінки є дві дочки, син, які мають свої сім'ї. Вона сказала, що живе сама, потім виправилась і додала, що живе з Богом, який у всьому їй допомагає і додає здоров'я.
Юлія Іванівна зверталась до учнів з проханням поважати і слухатись батьків, берегти кожну крихту хліба. Діти з охотою спілкувались з гостею. Ця зустріч надовго залишиться в їх пам'яті, адже таке не забувається, коли ще й почуте від очевидця.
Пам'ять - нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять тих, хто за шматок хліба не доносив на брата, не відривав останній окраєць від голодних дитячих ротів не торгував святинею. Було запалено світло свічок пам'яті. І воно стало даниною тим, хто навічно пішов від нас у 1933 році.

Ж. Дзіковська, заступник директора 
бібліотеки по роботі з дітьми.

Сільські новини

7 листопада 2008 року № 86

Cписок мешканців Віньковецького району, що померли внаслідок Голодомору 1932-1933 років

 

№ п/п

Прізвище, ім'я, по-батькові

Дата народження

Місце проживання

Дата смерті

1.

Рудик Марія Петрівна

1927

с. Адамівка

1933

2.

Рудик Анастасія Петрівна

1929

с. Адамівка

1933

3

Дереш Олексій Прокопович

не відома

с. Зоряне

1933

Робітники просили хліба. Свідчать архіви

До середини 50-х років минулого століття на місці нинішнього ЗАТ “Віньківці сир завод” діяв спиртзавод. В обласному архіві мною розшукано один із документів цього підприємства, датований 7 липня 1933 року, який відтворює тогочасні продовольчі проблеми колективу.

“До Затонського РПК,
т.Кисловському   
Копія Рай КК РСІ т.Хмільківському

На червень місяць заводу відпущено борошна на 50 чоловік по 600 гр. на день на кожного. Фактично на заводі працювало 70-80 чоловік, і цієї кількості хліба вистачило лише до 20 червня. 
Таким чином з 20 червня завод залишився зовсім без хліба протягом цілої декади. Сьогодні вже 7 липня, а наряда на хліб нема й досі. Щоб підтримати працездатність робітників хоч скільки небудь, мною закупався хліб у приватників по вільній ціні і видавалось робочим по 200 гр., але протягом останніх 3-х днів на заводі немає вже грошей і покупать ні-на-що. Таким чином завод зараз зупинився у надзвичайно скрутному становищі, немаючи ні грошей, ні хліба, ні продуктів для Соловки.
Для прискорення одержання наряда на хліб, завод відрядив до Вінниці в ОблпотребСпілку свого представника т.Поворозника, але останньому наряда на руки не видали, пояснили, що вишлють його поштою. Поворозник повернувся ні з чим, витративши на поїздку до 100 крб.
Завдяки такому становищу робітники, працюючи, весь час недоїдають і на грунті недоїдання деякі з них опухли, вибились з сили і поробились непрацездатними.
Ураховуючи такий тяжкий момент, завод просить Вашої допомоги й розпорядження Рай спілці відпустити хліб заводу до одержання наряда, який буде цими днями.
Директор (підпис) Шиманський”.

Пояснення: На той час Віньковецький район носив назву Затонського, а обласний центр був у Вінниці. РИК - районний виконавчий комітет.

Підготував В.Тиртишний, начальник архівного відділу райдержадміністрації.

видання, присвячені темі голодоморів в Україні

Інформація
про друковані видання, присвячені темі голодоморів в Україні,
що видані у регіонах області протягом 1991-2008 років
Віньковецьким районом


з/п

Автор

Назва, рік видання

1.

Відділ освіти, архівний
відділ, сектор внутрішньої
політики апарату Віньковецької
райдержадміністрації
Методичний кабінет відділу освіти Віньковецька райдержадміністрація

Пам'ять скривдженого дитинства
-      свідчення      очевидців      та
потерпілих від Голодомору 1932-
1933  років на Віньковеччині -
Віньківці, 2008. - 76 с.

2.

Відділ культури і туризму
райдержадміністрації Архівний відділ райдержадміністрації Віньковецька Центральна районна бібліотека

І   пам'яті   свіча   не   згасне...   -
Віньківці, 2008. -112 с.

3.

Відділ культури і туризму
райдержадміністрації Архівний відділ райдержадміністрації Віньковецька Центральна районна бібліотека

Репресовані безвинно -
Віньківці, 2008. -16 с.

виконання Указу Президента України
ІНФОРМАЦІЯ
про виконання Указу  Президента України“Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні” 
Станом на 1 квітня 2008 року, в районі нараховується 482 особи, які постраждали від Голодомору 1932-1933 років.В районі місця масових поховань жертв голодоморів відсутні.На території селищної ради встановлено пам’ятник-стелу „Пам’яті та скорботи”, а у 19  населених пунктах району - пам’ятні знаки жертвам Голодомору 1932-1933 років.На сесії селищної та сільських рад виносяться питання щодо перейменування в установленому порядку вулиць, демонтажу відповідних пам’ятників, присвячених подіям та діячам комуністичного режиму 1917-1991 років. Зібрано та передано в облдержархів матеріали до редколегії обласної Книги пам’яті про Голодомор.Видано книгу „Пам’ять скривдженого дитинства”, в якій  вміщено спогади  очевидців Голодомору 1932-1933 років. Відділом освіти виділено кошти для видання 200 примірників книги, а відділом культури та туризму – для 100. 
Надано допомогу кореспондентам обласної телекомпанії у створенні телепрограми про людей, що пережили Голодомор 1932-1933 років і проживають у Віньковецькому районі.
На виконання розпорядження голови облдержадміністрації  від 2 квітня          2008 року № 183/2008-р „Про проведення в області виставки „Ми звинувачуємо! Голодомор 1932-1933 років – геноцид Українського народу” компакт-диски з матеріалами виставки розповсюджено серед навчальних закладів району та надано  виконкомам селищної та сільських рад для проведення інформаційної роботи.24 квітня 2008 р. відбулося чергове засідання районної Координаційної ради з підготовки та проведення заходів у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні.На порядок денний було винесено ряд питань. Про підсумки роботи Координаційної ради за перший квартал 2008 року інформував  голова райдержадміністрації М.Гавінський; про проведення пошуково - дослідницьких заходів та підготовку матеріалів до видання книги «Пам'ять скривдженого дитинства» інформували головний спеціаліст відділу освіти райдержадміністрації   Арсенюк В.О. та начальник архівного відділу Тиртишний В.Д.; про проведену роботу по встановленню в населених пунктах, жителі яких постраждали від голодоморів, відповідних пам’ятників та пам’ятних знаків, а також про роботу по перейменуванню вулиць, які носили назви осіб - організаторів голодоморів та політичних репресій на Україні звітували селищний та сільські голови.Відділ освіти  спільно з  керівниками  навчально-виховних закладів  провели  змістовну,  багатогранну  роботу   по  вшануванню пам`яті  жертв  Голодомору  1932-1933 рр. Учні району  є активними учасниками  районного  етапу  Всеукраїнського конкурсу  науково-пошукових робіт «Голодомор 1932-1933рр.Україна пам`ятає», Всеукраїнської акції  «Засвіти свічку», «Колосок пам`яті»Всеукраїнським  центром  вивчення  голокосту ТНУМА (Відродження)  нагороджено   грамотами учнів Дашковецького НВК  Бойка Юрія,  Кондратюка Віталія, Боднар  Ірину  за підготовку конкурсних робіт  з тематики  «Голодомор 1932-1933 рр.», оголошено  подяку керівнику закладуУчнями  підготовлено ряд творчих робіт, пов`язаних з вивченням і дослідженням подій Голодомору 1932-1933 рр.Протягом вересня 2007р – травня 2008 р. у школах проведено ряд заходів по вшануванню пам`яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. 
Цьому сприяли організовані:
 1. 20  листопада 2007 року тематичні уроки «Голодомор 33-го»;
 2. бесіди, виховні години, читацькі конференції, усні журнали відповідної тематики;
 3. мітинги-реквієми, вечори, конкурси малюнків;
 4. у бібліотеках, краєзнавчих музеях облаштовано виставки літератури та проведено зустрічі з очевидцями подій Голодомору тощо.
В ряді шкіл  відбувся перегляд  кінофільмів  відповідної  тематики. Учнями навчально-виховних закладів здійснюється пошукова робота -  в цьому  році підготовлено 2 роботи на МАН, присвячених   пам`яті  жертв Голодомору 1932-1933 рр.
В ряді шкіл   оформлено   стенди, здійснено випуск  шкільних  стінгазет.
Учні  району  взяли участь  у перегляді  трансляції  Всеукраїнського  телеуроку пам`яті  жертв  голодомору  та політичних репресій.
У листопаді  проведено урок-реквієм «Голодомор» на базі  Віньковецького НВК за участю  представників влади, громадськості, та оформлено  зал  експозиційних стендів  про Голодомор 1932-1933 рр.Учнями  Дашковецького  та  Віньковецького  НВК розгорнута  проектна  діяльність з даного  питання. Ними створено  проекти «Голодомор-трагедія українського народу, «Голодомор 33-го».У навчально-виховних закладах району відбулася презентація інформаційного диска-збірника «Ми звинувачуємо! Голодомор 1932-1933р.р.-геноцид українського народу.”В усіх бібліотеках району діють книжкові виставки „Лихоліття 33-го”, „Пам'ять про скорботний 33-й”, „Голод на Поділлі” та ін. Сільськими бібліотеками організовано і проведено ряд заходів відповідної тематики, зокрема, години пам'яті: „Україна пам'ятає, світ визнає" (ЦРБ), „Пам'ять проскорботний 33-й", „Чорно-білі плями історії" (с. Яснозір'я), „Голодомор мовою фактів" (с. Говори); уроки пам'яті: „Пам'ятаємо усі ми 33-й" (с. Н.Нетечинці, Женишківці, Яснозір'я); історичні години „Говорить трагічна історія", „Піст від диявола" (ЦРБ).У читальному залі районної дитячої бібліотеки проведено зустріч з очевидцями „Трагічні сторінки історії" (учасники Горбатюк М.М. 1925 р. н. с. В. Олександрів, Нівенгловська Ю.І. 1921 р. н. смт. Віньківці; Рига П.С. 1922 р. н. с. Гута), у Станіславівській бібліотеці проведено зустріч з очевидцями „Ми не забудем пам'яттю голодних".Складено інформаційний список публікацій у районній газеті „Сільські новини" про Голодомор 1932-1933 років на території Віньковецького району.(В с. Зіньків в травні 2008 року відкрито пам'ятний Знак жертвам Голодомору 1932-1933 років. Сільським будинком культури проведено літературно-музичну композицію „Час говорити".)Заходи, які плануються провести у закладах культури у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні:-   протягом червня-листопада районну естафету Пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 роки від села до села „Нехай цей жах ніколи не повториться”;
 1. народним аматорським театром РБК здійснити театралізацію уривку з оповіді Чапленка „Марія";
 2. біля стели „Пам'яті і скорботи" акцію „Засвіти свічку!".
День Скорботи „І шал до віку, у серцях носити землі своєї ревний біль і   жаль",   години   пам'яті,   історико-краєзнавчі   читання   „Пам'ять   про скорботний 3-й”, „Говорить трагічна історія”З метою висвітлення трагічних сторінок нашого народу – Голодомору 1932-1933 років, на сторінках районної газети „Сільські новини” публікуються матеріали вищезазначеної тематики, зокрема, протягом даного періоду 2008 року продовжує свою роботу рубрика „Трагічні долі наших родин. Репресовані віньківчани”, у якій в алфавітному порядку публікуються документальні відомості, що містяться в архівному відділі райдержадміністрації.В районній газеті „Сільські новини” протягом 2008 року надруковано 18 публікацій даної тематики.Робота по виконанню Указів Президента України від 28.03.2007 року           № 250/2007  «Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні», Указу Президента України від 24 листопада 2007 року №1144/2007 «Про оголошення в Україні 2008 року Роком пам’яті жертв Голодомору», розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року №1026-р «Про затвердження Плану заходів на 2007-2008 роки у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні», розпоряджень голови облдержадміністрації від 25 квітня 2007 року № 136/2007-р “Про обласні заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 рр. в Україні”, від 18 грудня 2007 року № 421/2007-р „Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 25 квітня 2007 року № 137/2007-р”, голови райдержадміністрації від  25 квітня 2007 року № 137/2007-р “Про районні заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 рр. в Україні”, від 14 грудня 2007 року № 365-р „Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 25 квітня 2007 року № 137/2007-р” в районі продовжується.
Про відзначення в районі Дня пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років

В закладах культури району організовано і проведено:

 • книжково - ілюстративні виставки періодики та літературиякі відображають події пов'язані з Голодомором 1932-1933 р. в Україні „Ці трагічні 33-ті чорні”, „І падав дзвін на цифрі 33”, „Все пам'ятає батьківська земля”, „Голод на Поділлі: як це було”, „Лихоліття 33-го”, „Пам'ять про скорботний 33-й”;
 • години пам'яті„Минуле стукає в наші серця” (с. Дашківці), „Засвіти свічу” (РДБ), „Як хлібороби родючої України жебрачили хліб”(с. Петрашівка), „Біль душі” (с. Мд.-Олександрівський), „Голгофа голодної смерті” (с. Адамівка), „Пам'ять народу не убієнна: 1932-1933 рр.”, „Україна пам'ятає,  світ  визнає”  (ЦРБ),  „Чорно-білі  плями  історії”  (с.  Яснозір'я), „Голодомор мовою фактів” (с. Говори), „Пам'ять про скорботний 33-й” (с. Карижин), „Дзвони людської пам'яті” (с. Сл.-Охрімовецька);
 • інформаційні години„Прости нас, пам’яте, прости” (с. Женишківці), „Чорні жахіття голодних тридцятих” (с. Яснозір'я);
 • історичні години„Живі не забудуть, мертві не простять”(с. П.-Олександрівські), „Голод на Поділлі: як це було ?” (с.Охрімівці), „Пекельна пасхалія 33-го” (ЦРБ), „Розкидані їх кісточки були скрізь: і по бур'янах, і по дорогах” (с. Женишківці);
 • години спілкування „Що ви знаєте про Голодомор ?” (с. Н.- Нетечинці, Ломачинці, Зіньків);
 • краєзнавчі години„Голодомор вустами очевидців” (с. Н.-Нетечинці), „Древній промисел рятував людей від голоду” (с. Адамівка);
 • день пам'яті„Злочин проти народу” (ЦРБ);
 • уроки історії „Пам’ять землі Подільської” (с. Мд.-Віньковецький), „Пам'ятаємо усі ми 33-й” (с. Н.-Нетечинці), „Скорботний біль і пам'ятка живим” (с. П.-Олександрівські);
 • урок історичної правди„Піст від диявола” (ЦРБ);
 • бесіди „Безкровна війна"(ЦРБ), „Пам'ять про 33-й” (с. Н.-Нетечинці);
 • конкурс малюнків, виставка рефератів(с. Дашківці);
 • бібліографічні огляди літератури„Голодний смерч над Україною” в бібліотеках-філіях (с. Охрімівці, Яснозір'я, Женишківці), „Пам'яті убієнних голодомором” (ЦРБ);
 • виховні години„Уроки історії Голодомор 1932-1933 р.” (с. Дашківці);
 • усний журнал„Забуті сторінки історії” (с. Н.-Нетечинці);
 • зустрічі з очевидцями„Ми не забудем пам’яттю голодних” (с. Станіславівка), „Трагічні сторінки історії” (ЦРБ - учасники Горбатюк М.М. с. В.-Олександрів, Нівенгловська Ю.І. смт. Віньківці, Рига П.С. с. Гута);
 • літературно-музична композиція„Образу хліба вклонімося” (ЦРБ -для учнів Віньковецького НВК).

У кожній сільській бібліотеці зібрано спогади очевидців Голодомору 1932-1933 рр. свого села, які оформлені у папки та альбоми.
Складено інформаційні списки публікацій у районній газеті „Сільські новини” про Голодомор 1932-1933 років на території району.
Видано бібліографічний буклет „Пам'ять про скорботний 33-ій”, брошуру „Репресовані безвинно”, книгу „І пам'яті свіча не згасне ...” (свідчення очевидців Голодомору 1932-1933 років на Віньковеччині) (ЦРБ). 
Працівники культури взяли участь в організації і проведенні Всеукраїнської акції „Засвіти свічку” на знак вшанування пам'яті жертв Голодомору та перерахували кошти на встановлення стели „Пам'яті та скорботи”, у проведенні пересувної виставки „Ми звинувачуємо! Голодомор 1932-1933 років - геноцид українського народу”, в рамках якої презентувалась книжково-ілюстративна виставка „Ті трагічні тридцять чорні”.
Зібрано і передано речові матеріали пов'язані з періодом Голодомору 1932-1933 рр. до музейної експозиції Державного історико-культурного заповідника „Межибіж”.
Працівники центральної районної бібліотеки та районної бібліотеки для дітей взяли участь в акції пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 р. в Україні „33 хвилини”. В рамках цієї акції проведено: годину пам'яті „Голод страшна біда людства” (ЦРБ), історичну годину „Пам'ять про скорботний 33-ій” (РДБ).
В клубних закладах району організовані і проведені уроки пам’яті, години пам'яті „По кому б'ють дзвони”.


Календарь
Січень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Зодіак: Стрелец
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Віньковецька районна державна адміністрація