Свідчення жителів Віньковецького району про Голодомор 1932-1933 років
надрукованих у збірках "Пам"ять скривдженого дитинства" та "Пам"яті свіча не згасне..."
Вічна пам'ять, вічна тиша...
Такої страшної трагедії, яку пережив український народ у 30-х роках двадцятого століття на знала, мабуть, жодна країна. 
І жахливо те, що Голодомор 1932-1933 років не був наслідком посухи чи неврожаю. Врожаю тоді цілком вистачало для забезпечення продовольством населення України. Крім того, хліба і інших продовольчих ресурсів було досить в інших союзних республіках, а також достатньо було централізованих державних фінансових і валютних коштів, щоб не допустити масового мору.
Голод був спеціально спланований владою для винищення селянства, його кращого генофонду, що зберігся, шляхом цілковитого вилучення зерна, продуктів харчування, що позбавляло селянина будь-якої надії вижити на найбагатшій території в світі. Голодомор 1932-1933рр. базувався, в першу чергу, на економічному терорі. 
Мета голодомору була однозначною – знищити вільнодумство.
Врожай 1931 року був конфіскований владою. Зерно гнило на залізничних станціях під посиленою вартою, а навкруги з голоду помирали люди. Села і колгоспи, які не виконали планів хлібоздачі, за поданням місцевих органів влади повністю блокувались, заносились на так звані “чорні дошки”, в результаті чого туди заборонялось завозити будь-які продовольчі чи промислові товари. До того ж в лютому 1932 р. для виконання завищених планів з колгоспів повторно було «викачано» практично все зерно, що поставило селян на грань існування. Більшість одноосібників не змогли виконати рознарядок хлібоздачі.
Уповноважені “трійки”, сільські керівники і активісти під тиском республіканських, обласних і районних партійних і державних органів вилучали повальними обшуками ...
Грошко Михайло Парфенович, 1919 р.н.:

Народився я в селі Великий Олександрів. Батько працював головою сільської Ради. Одного пізнього вечора хлопці із банди Березовського вбили мою маму.
Мачуха мене не любила, знущалася як могла: не давала їсти, не пускала до хати переночувати, ходив босий і голодний, ночував в полях, допомагав пастухам за кусень хліба пасти худобу. В 10 років пішов в колгосп робити, щоб вижити, вдячний діду Сікорському, який врятував мене від голодної смерті.


Записала Бурківська М.В., 
завідуюча Майдано-Віньковецькою  бібліотекою-філіалом, 
                                                 12 травня 2008 р.

Западловська Марія Федорівна, 1916 р.н.:

Я добре пам’ятаю, що жила наша сім'я бідно, але голоду не було. У нас був свій город, то ми з нього і вижили. Помагав нам і колгосп, тому що я працювала на полі. Я і сапала, і жала, в’язала снопи, займалась вирощуванням коляндри.
В село приходили голодні люди з Умані, Херсону, Харкова, міняли речі на харчі, але наша сім'я була бідна і ми нічого не міняли. 
Пам’ятаю, що в селі говорили про трьох чужих жінок, які міняли килими, хустки на продукти. Але одна жінка виміняла більше тих двох і вони вбили її і поховали в Подолянському лісі, а також забрали її виміняні продукти. Отакий то був важкий час. Хто жив заможно, мав багато землі, то той міняв допомагав бідним людям  і сам вижив.

Записала Моспан С.М.,
завідуюча Подолинською  бібліотекою-філіалом,
29 червня 2008 року

Писарук Степан Іванович, 1918 р.н.,
Писарук Ганна Іванівна, 1924 р.н.:

Ми дуже добре пам’ятаємо цей жахливий голод. Ми мали господарство: пару коней, корови, десять овець, шість свиней. Працювали на ньому батько, мати, старші брати, я – найменша - пасла свині, вівці, корови.
Батька, Писарука Івана Гавриловича, було вислано в Сибір. З дому забрали все, ще хотіли забрати матір, але вона переховувалась в лісах. 
Почався голод. Мама пошила нам з братом торбинки і сказала, щоб ми ішли жебракувати. Я згодилась, а брат ні. Братові попухли ноги, але вижив. Ходили працювати до жида, а той давав лушпайки з буряка, їх варили і їли. Варили відвари з лободи, кропиви. В колгоспі давали якусь баланду, але мама в колгосп не пішла. По селу ходили чужі люди, жебракували, а наші ні.

Записала Голенко М.В.
24 червня 2008 року

Рибак Франя Михайлівна, 1922 р. н.:

932 -1933 рр. видалися для наших односельчан дуже важкими. Урожай того року був не меншим, ніж у минулі, але людей заставили віддати все, що виростили. Забирали навіть зварену їжу. Жорна розбивали. Будь-яку торгівлю заборонили.
Голод спонукав харчуватися тим, що можна було знайти. Збирали гнилу картоплю, перетирали в макітрі і пекли такі млинці. Навесні, коли тільки з’явилася перша зелень, готували супи. Особливо я не могла їсти з лободи, дуже нудило. З бруньок липи теж пекли млинці. Сусід у саду назбирав грибів підсадків. Дві його дівчинки з’їли їх сирими і померли від отруєння. Поховали дітей в одній труні.
Приходило в село багато чужих людей, але їм мало хто що давав. Були випадки, що вони помирали під тином. Репресували у нас Трембовецького Миколу і Горобця Трохима. Додому вони не повернулися.

Костюк Ірина, 
учениця 8 класу  
Зіньківського НВК
17.01.2008р.

Кокойко Надія Бенедівна, 1925 р. н.:

Батько Кокойко Бенеда Микитович мав 2 га землі, пару коней, віз, плуги, борони, корову, реманент. В сім'ї у нас було троє дітей: я і дві сестри. Жили небагато, але бідними не були. Коли створювався колгосп, то батько вступати не хотів, відказався, на відміну від сусідів. Все жалів віддати своє майно. Та прийшли сільські „активісти” і забрали все, що було: і стодолу, і город, і землю, і худобу, і реманент. Залишили лише стежку попри хату. Ми не мали вже, де посадити навіть грядки. Встигла мама сховати лише велику тернову червону хустину, якою дуже дорожила.
Але так тривало не довго, бо батько одумався  і в колгосп все-таки пішов. Тим, хто вступив раніше, жилося трохи легше, бо на трудодні давали потрохи зерна, та й худобина на обійсті  якась була. Тому й батько змушений був піти – таким способом заставляли тих, хто вагався, не хотів сам добровільно вступати.

Шкапоїд Ярослав,
учень 8 класу
Вел.Олександрівської ЗОШ І-ІІ ст.
15.02.2008р.

Робітники просили хліба 
Свідчать архіви

До середини 50-х років минулого століття на місці нинішнього ЗАТ “Віньківці сир завод” діяв спиртзавод. В обласному архіві мною розшукано один із документів цього підприємства, датований 7 липня 1933 року, який відтворює тогочасні продовольчі проблеми колективу.
“До Затонського РПК, т.Кисловському
Копія Рай КК РСІ т.Хмільківському
На червень місяць заводу відпущено борошна на 50 чоловік по 600 гр. на день на кожного. Фактично на заводі працювало 70-80 чоловік, і цієї кількості хліба вистачило лише до 20 червня .
Таким чином з 20 червня завод залишився зовсім без хліба протягом цілої декади. Сьогодні вже 7 липня, а наряда на хліб нема й досі. Щоб підтримати працездатність робітників хоч скільки небудь, мною закупався хліб у приватників по вільній ціні і видавалось робочим по 200 гр., але протягом останніх 3-х днів на заводі немає вже грошей і покупать ні-на-що. Таким чином завод зараз зупинився у надзвичайно скрутному становищі, немаючи ні грошей, ні хліба, ні продуктів для Соловки.
Для прискорення одержання наряда на хліб, завод відрядив до Вінниці в ОблпотребСпілку свого представника т.Поворозника, але останньому наряда на руки не видали, пояснили, що вишлють його поштою. Поворозник повернувся ні з чим, витративши на поїздку до 100 крб.
Завдяки такому становищу робітники, працюючи, весь час недоїдають і на грунті недоїдання деякі з них опухли, вибились з сили і поробились непрацездатними.
Ураховуючи такий тяжкий момент, завод просить Вашої допомоги й розпорядження Рай спілці відпустити хліб заводу до одержання наряда, який буде цими днями.
Директор (підпис) Шиманський”.

Пояснення: На той час Віньковецький район носив назву Затонського, а обласний центр був у Вінниці. РИК - районний виконавчий комітет.

Підготував В.Тиртишний, начальник архівного відділу райдержадміністрації.

Інформація
про друковані видання, присвячені темі голодоморів в Україні,
що видані у регіонах області протягом 1991-2008 років
Віньковецьким районом


з/п
Автор Назва, рік видання
1. Відділ освіти, архівний
відділ, сектор внутрішньої
політики апарату Віньковецької
райдержадміністрації
Методичний кабінет відділу освіти Віньковецька райдержадміністрація
Пам'ять скривдженого дитинства
-      свідчення      очевидців      та
потерпілих від Голодомору 1932-
1933  років на Віньковеччині -
Віньківці, 2008. - 76 с.
2. Відділ культури і туризму
райдержадміністрації Архівний відділ райдержадміністрації Віньковецька Центральна районна бібліотека
І   пам'яті   свіча   не   згасне...   -
Віньківці, 2008. -112 с.
3. Відділ культури і туризму
райдержадміністрації Архівний відділ райдержадміністрації Віньковецька Центральна районна бібліотека
Репресовані безвинно -
Віньківці, 2008. -16 с.

ІНФОРМАЦІЯ
про виконання Указу  Президента України“Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні

Станом на 1 квітня 2008 року, в районі нараховується 482 особи, які постраждали від Голодомору 1932-1933 років.В районі місця масових поховань жертв голодоморів відсутні.На території селищної ради встановлено пам’ятник-стелу „Пам’яті та скорботи”, а у 19  населених пунктах району - пам’ятні знаки жертвам Голодомору 1932-1933 років.На сесії селищної та сільських рад виносяться питання щодо перейменування в установленому порядку вулиць, демонтажу відповідних пам’ятників, присвячених подіям та діячам комуністичного режиму 1917-1991 років.Зібрано та передано в облдержархів матеріали до редколегії обласної Книги пам’яті про Голодомор.Видано книгу „Пам’ять скривдженого дитинства”, в якій  вміщено спогади  очевидців Голодомору 1932-1933 років. Відділом освіти виділено кошти для видання 200 примірників книги, а відділом культури та туризму – для 100. 
Надано допомогу кореспондентам обласної телекомпанії у створенні телепрограми про людей, що пережили Голодомор 1932-1933 років і проживають у Віньковецькому районі.
На виконання розпорядження голови облдержадміністрації  від 2 квітня 2008 року № 183/2008-р „Про проведення в області виставки „Ми звинувачуємо! Голодомор 1932-1933 років – геноцид Українського народу” компакт-диски з матеріалами виставки розповсюджено серед навчальних закладів району та надано  виконкомам селищної та сільських рад для проведення інформаційної роботи.24 квітня 2008 р. відбулося чергове засідання районної Координаційної ради з підготовки та проведення заходів у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні.На порядок денний було винесено ряд питань. Про підсумки роботи Координаційної ради за перший квартал 2008 року інформував  голова райдержадміністрації М.Гавінський; про проведення пошуково - дослідницьких заходів та підготовку матеріалів до видання книги «Пам'ять скривдженого дитинства» інформували головний спеціаліст відділу освіти райдержадміністрації   Арсенюк В.О. та начальник архівного відділу Тиртишний В.Д.; про проведену роботу по встановленню в населених пунктах, жителі яких постраждали від голодоморів, відповідних пам’ятників та пам’ятних знаків, а також про роботу по перейменуванню вулиць, які носили назви осіб - організаторів голодоморів та політичних репресій на Україні звітували селищний та сільські голови.Відділ освіти  спільно з  керівниками  навчально-виховних закладів  провели  змістовну,  багатогранну  роботу   по  вшануванню пам`яті  жертв  Голодомору  1932-1933 рр. Учні району  є активними учасниками  районного  етапу  Всеукраїнського конкурсу  науково-пошукових робіт «Голодомор 1932-1933рр.Україна пам`ятає», Всеукраїнської акції  «Засвіти свічку», «Колосок пам`яті»Всеукраїнським  центром  вивчення  голокосту ТНУМА (Відродження)  нагороджено   грамотами учнів Дашковецького НВК  Бойка Юрія,  Кондратюка Віталія, Боднар  Ірину  за підготовку конкурсних робіт  з тематики  «Голодомор 1932-1933 рр.», оголошено  подяку керівнику закладуУчнями  підготовлено ряд творчих робіт, пов`язаних з вивченням і дослідженням подій Голодомору 1932-1933 рр.Протягом вересня 2007р – травня 2008 р. у школах проведено ряд заходів по вшануванню пам`яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. 
Цьому сприяли організовані:
 1. 20  листопада 2007 року тематичні уроки «Голодомор 33-го»;
 2. бесіди, виховні години, читацькі конференції, усні журнали відповідної тематики;
 3. мітинги-реквієми, вечори, конкурси малюнків;
 4. у бібліотеках, краєзнавчих музеях облаштовано виставки літератури та проведено зустрічі з очевидцями подій Голодомору тощо.
В ряді шкіл  відбувся перегляд  кінофільмів  відповідної  тематики. Учнями навчально-виховних закладів здійснюється пошукова робота -  в цьому  році підготовлено 2 роботи на МАН, присвячених   пам`яті  жертв Голодомору 1932-1933 рр.
В ряді шкіл   оформлено   стенди, здійснено випуск  шкільних  стінгазет.
Учні  району  взяли участь  у перегляді  трансляції  Всеукраїнського  телеуроку пам`яті  жертв  голодомору  та політичних репресій.
У листопаді  проведено урок-реквієм «Голодомор» на базі  Віньковецького НВК за участю  представників влади, громадськості, та оформлено  зал  експозиційних стендів  про Голодомор 1932-1933 рр.Учнями  Дашковецького  та  Віньковецького  НВК розгорнута  проектна  діяльність з даного  питання. Ними створено  проекти «Голодомор-трагедія українського народу, «Голодомор 33-го».У навчально-виховних закладах району відбулася презентація інформаційного диска-збірника «Ми звинувачуємо! Голодомор 1932-1933р.р.-геноцид українського народу.”В усіх бібліотеках району діють книжкові виставки „Лихоліття 33-го”, „Пам'ять про скорботний 33-й”, „Голод на Поділлі” та ін. Сільськими бібліотеками організовано і проведено ряд заходів відповідної тематики, зокрема, години пам'яті: „Україна пам'ятає, світ визнає" (ЦРБ), „Пам'ять проскорботний 33-й", „Чорно-білі плями історії" (с. Яснозір'я), „Голодомор мовою фактів" (с. Говори); уроки пам'яті: „Пам'ятаємо усі ми 33-й" (с. Н.Нетечинці, Женишківці, Яснозір'я); історичні години „Говорить трагічна історія", „Піст від диявола" (ЦРБ).У читальному залі районної дитячої бібліотеки проведено зустріч з очевидцями „Трагічні сторінки історії" (учасники Горбатюк М.М. 1925 р. н. с. В. Олександрів, Нівенгловська Ю.І. 1921 р. н. смт. Віньківці; Рига П.С. 1922 р. н. с. Гута), у Станіславівській бібліотеці проведено зустріч з очевидцями „Ми не забудем пам'яттю голодних".Складено інформаційний список публікацій у районній газеті „Сільські новини" про Голодомор 1932-1933 років на території Віньковецького району.(В с. Зіньків в травні 2008 року відкрито пам'ятний Знак жертвам Голодомору 1932-1933 років. Сільським будинком культури проведено літературно-музичну композицію „Час говорити".)Заходи, які плануються провести у закладах культури у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні:-   протягом червня-листопада районну естафету Пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 роки від села до села „Нехай цей жах ніколи не повториться”;
 1. народним аматорським театром РБК здійснити театралізацію уривку з оповіді Чапленка „Марія";
 2. біля стели „Пам'яті і скорботи" акцію „Засвіти свічку!".
День Скорботи „І шал до віку, у серцях носити землі своєї ревний біль і   жаль",   години   пам'яті,   історико-краєзнавчі   читання   „Пам'ять   про скорботний 3-й”, „Говорить трагічна історія”З метою висвітлення трагічних сторінок нашого народу – Голодомору 1932-1933 років, на сторінках районної газети „Сільські новини” публікуються матеріали вищезазначеної тематики, зокрема, протягом даного періоду 2008 року продовжує свою роботу рубрика „Трагічні долі наших родин. Репресовані віньківчани”, у якій в алфавітному порядку публікуються документальні відомості, що містяться в архівному відділі райдержадміністрації.В районній газеті „Сільські новини” протягом 2008 року надруковано 18 публікацій даної тематики.Робота по виконанню Указів Президента України від 28.03.2007 року           № 250/2007  «Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні», Указу Президента України від 24 листопада 2007 року №1144/2007 «Про оголошення в Україні 2008 року Роком пам’яті жертв Голодомору», розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року №1026-р «Про затвердження Плану заходів на 2007-2008 роки у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні», розпоряджень голови облдержадміністрації від 25 квітня 2007 року № 136/2007-р “Про обласні заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 рр. в Україні”, від 18 грудня 2007 року № 421/2007-р „Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 25 квітня 2007 року № 137/2007-р”, голови райдержадміністрації від  25 квітня 2007 року № 137/2007-р “Про районні заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 рр. в Україні”, від 14 грудня 2007 року № 365-р „Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 25 квітня 2007 року № 137/2007-р” в районі продовжується.
Інформація
„Про відзначення в районі Дня пам’яті жертв 
Голодомору 1932-1933 років”

В закладах культури району організовано і проведено:

 • книжково - ілюстративні виставки періодики та літературиякі відображають події пов'язані з Голодомором 1932-1933 р. в Україні „Ці трагічні 33-ті чорні”, „І падав дзвін на цифрі 33”, „Все пам'ятає батьківська земля”, „Голод на Поділлі: як це було”, „Лихоліття 33-го”, „Пам'ять про скорботний 33-й”;
 • години пам'яті„Минуле стукає в наші серця” (с. Дашківці), „Засвіти свічу” (РДБ), „Як хлібороби родючої України жебрачили хліб”(с. Петрашівка), „Біль душі” (с. Мд.-Олександрівський), „Голгофа голодної смерті” (с. Адамівка), „Пам'ять народу не убієнна: 1932-1933 рр.”, „Україна пам'ятає,  світ  визнає”  (ЦРБ),  „Чорно-білі  плями  історії”  (с.  Яснозір'я), „Голодомор мовою фактів” (с. Говори), „Пам'ять про скорботний 33-й” (с. Карижин), „Дзвони людської пам'яті” (с. Сл.-Охрімовецька);
 • інформаційні години„Прости нас, пам’яте, прости” (с. Женишківці), „Чорні жахіття голодних тридцятих” (с. Яснозір'я);
 • історичні години„Живі не забудуть, мертві не простять”(с. П.-Олександрівські), „Голод на Поділлі: як це було ?” (с.Охрімівці), „Пекельна пасхалія 33-го” (ЦРБ), „Розкидані їх кісточки були скрізь: і по бур'янах, і по дорогах” (с. Женишківці);
 • години спілкування „Що ви знаєте про Голодомор ?” (с. Н.- Нетечинці, Ломачинці, Зіньків);
 • краєзнавчі години„Голодомор вустами очевидців” (с. Н.-Нетечинці), „Древній промисел рятував людей від голоду” (с. Адамівка);
 • день пам'яті„Злочин проти народу” (ЦРБ);
 • уроки історії „Пам’ять землі Подільської” (с. Мд.-Віньковецький), „Пам'ятаємо усі ми 33-й” (с. Н.-Нетечинці), „Скорботний біль і пам'ятка живим” (с. П.-Олександрівські);
 • урок історичної правди„Піст від диявола” (ЦРБ);
 • бесіди „Безкровна війна"(ЦРБ), „Пам'ять про 33-й” (с. Н.-Нетечинці);
 • конкурс малюнків, виставка рефератів(с. Дашківці);
 • бібліографічні огляди літератури„Голодний смерч над Україною” в бібліотеках-філіях (с. Охрімівці, Яснозір'я, Женишківці), „Пам'яті убієнних голодомором” (ЦРБ);
 • виховні години„Уроки історії Голодомор 1932-1933 р.” (с. Дашківці);
 • усний журнал„Забуті сторінки історії” (с. Н.-Нетечинці);
 • зустрічі з очевидцями„Ми не забудем пам’яттю голодних” (с. Станіславівка), „Трагічні сторінки історії” (ЦРБ - учасники Горбатюк М.М. с. В.-Олександрів, Нівенгловська Ю.І. смт. Віньківці, Рига П.С. с. Гута);
 • літературно-музична композиція„Образу хліба вклонімося” (ЦРБ -для учнів Віньковецького НВК).

У кожній сільській бібліотеці зібрано спогади очевидців Голодомору 1932-1933 рр. свого села, які оформлені у папки та альбоми.
Складено інформаційні списки публікацій у районній газеті „Сільські новини” про Голодомор 1932-1933 років на території району.
Видано бібліографічний буклет „Пам'ять про скорботний 33-ій”, брошуру „Репресовані безвинно”, книгу „І пам'яті свіча не згасне ...” (свідчення очевидців Голодомору 1932-1933 років на Віньковеччині) (ЦРБ). 
Працівники культури взяли участь в організації і проведенні Всеукраїнської акції „Засвіти свічку” на знак вшанування пам'яті жертв Голодомору та перерахували кошти на встановлення стели „Пам'яті та скорботи”, у проведенні пересувної виставки „Ми звинувачуємо! Голодомор 1932-1933 років - геноцид українського народу”, в рамках якої презентувалась книжково-ілюстративна виставка „Ті трагічні тридцять чорні”.
Зібрано і передано речові матеріали пов'язані з періодом Голодомору 1932-1933 рр. до музейної експозиції Державного історико-культурного заповідника „Межибіж”.
Працівники центральної районної бібліотеки та районної бібліотеки для дітей взяли участь в акції пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 р. в Україні „33 хвилини”. В рамках цієї акції проведено: годину пам'яті „Голод страшна біда людства” (ЦРБ), історичну годину „Пам'ять про скорботний 33-ій” (РДБ).
В клубних закладах району організовані і проведені уроки пам’яті, години пам'яті „По кому б'ють дзвони”.

 
 

Календарь
Січень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Зодіак: Стрелец
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Віньковецька районна державна адміністрація